Nejhorší diety

5. října 2012 v 20:28 | Blondýna. |  Zdravá strava, zdravý životní styl
Ahoj holky, tak jsem tu se slíbeným článkem zaměřeným na nejhorší diety (doufám, že vás odradí). Nejprve bych chtěla začít s větou "Nežer a zhubneš!" To byla věta našich babiček či prababiček a všech těch, kteří s nadváhou nikdy neměli problém. Jenže tak to nefunguje. Čím míň člověk jí, tím více ho pak trápí návaly vlčích hladů a tím více po nich přibírá. A také hrozí že si hladovkou přivoláte poruchu příjmu potravy a půjde vám, když ne přímo o život, tak alespoň o zdraví. Stejně tak nebezpečné mohou být jednostranné, či příliš nízkokalorické diety, které kompletně rozhodí váš metabolismus a jsou téměř jistotou jojo efektu. Pokud ještě nevíte, jaké diety mám konkrétně namysli, pojďme se teda na ně společně mrknout!:))


1.HLADOVKA
Patří mezi nejstarší a nejradikálnější diety, ve které je povoleno jen pití vody, zeleninových a ovocných šťáv nebo bylinkového čaje bez konzumace jakýchkoli potravin. Její původ prý sahá již k počátkům civilizace, kdy byla označována jako půst, který byl drženi z mnoha jiných důvodů než dietních. Byl to třeba nedostatek jídla či náboženské rituály, duševní či tělesné očištění apod. Největším lákadlem hladovky je pak rychlý úbytek váhy. S tím ale souvisí pokles hladiny krevního cukru a pocity hladu. První půlden půstu energii nebo glukózu čerpá tělo buď z glykogenu uloženého ve svalech, nebo z jater. Jakmile tyto zásoby tělo spotřebuje, začnou se štěpit bílkoviny ze svalů a tělesného tuku na glukózu (tzn. krevní cukr) jako zdroj energie. Dlouhodobé nejedení pak způsobuje ztrátu vody a rozklad velké části svalové hmoty. Stejně tak mizí zásoby důležitých minerálních látek, přetěžovány jsou ledviny a do krve se dostávají toxiny. Zároveň se během hladovky můžete cítit slabě, zmateně, trpět závratěmi či mít potíže s koncentrací.
VERDIKT? ->Hladovka není řešením, sice úbytek hmotnosti uvidíme na stupnicích váhy, ale je to jen nejméně vhodný a výhodný způsob redukce hmotnosti. Pokles podílu svalové hmoty vede k poklesu množství energie, které je potřeba pro fungování organismu, a ve chvíli, kdy osoba začne normálně jíst, tak velmi rychle, hmotnost zvroste, a to nad původní hodnotu, jde o známý jojo efekt.

2. ATKINSOVA DIETA
Systém, který i dnes ovlivŇuje spousta dalších diet. Jedná se o druh nízkosacharidové diety s vysokým příjmem tuků a bílkovin získaných hlavně z masa a ryb. Prvních několik týdnů v průběhu tzv. úvodní fáze je potřeba drasticky snížit příjem sacharidů, ba je úplně vyloučit. Ve fázi udržovací je již nízká konzumace sachaidů dovolena, ale stále nepokryje tělesnou potřebu. V případě omezení příjmu sacharidů vysílá náš mozek pocit hladu a bez sacharidů si tělo začne brát energii ze svalů a tělesného tuku a do krve vylučovat látky zvané ketony, které musí být pročištěny ledvinami.
VERDIKT? -> V dietě dr. Atkinse se extrémně omezují sacharidy, což zákonitě vede k zvýšení podílu tuků a bílkovin na úkor již zmíněných sacharidů (přílohy, pečivo, rýže, těstoviny atd.) V dietě pak osoby konzumují ve velkém množství potraviny, které obsahují nasycené mastné kyseliny, což vede k vzestupu rizika vzniku infarktu nebo mozkové mrtvice. Nadměrná konzumace bílkovin pak vede i k riziku poškození ledvin.

3. BIKINI DIETA
Další vynález Hollywoodu a dieta, kterou doporučují zejména herečky, modelky či zpěvačky. Existuje hned několik typů, ale všechny mají jedno společné. Moc se při nich nenasytíte a rozhodně vás potrápí pořádné pocity hladu. Jejich energetický příjem je často bývá méně než 1000kcal na den, což má ke zdravému jídelníčku opravdu daleko. Ostatně tuhle dietu sestavila americká herečka Victoria Principal a slibuje velmi rychlý úbytek váhy - až 4kg za týden. A to stačí pouze dodržovat přesně daný jídelníček po dobu jednoho týdne. Už to samotné zní jako sci-fi.
VERDIKT? -> Bikini dieta je opravdu nebezpečná hned za čistou hladovkou. Extrémně nízká konzumace energie a dalších živin sice povedu k poklesu čísel na váze, ale půjde o pokles způsoběný ubytkem svalů spolu s odvodněním, tedy nikoli z tuků, ale z velmi důležité svalové hmoty.

4. DIETA PODLE KREVNÍCH SKUPIN
Dieta vychází z naprosto nepodloženého tvrzení, že každá krevní skupina má "své" předem určené potraviny, které dokáže správně zpracovat a na které je organismus ze své podstaty již zvyklý. Podle autora diety je v některých potravinách přítomný protein lektin a tento protein se prý nesnese s antigeny určitých krevních skupin. Každá krevní skupina má tak připraven seznam potravin, kterým by se měla vyhnout, adlouhý seznam zakázaných potravin, které by neměla nikdypozřít, protože právě z nich přibírá na hmotnosti.
VERDIKT? -> Dieta podle krevních skupin nemá žádný vědecký a ověřitelný základ, je to jen nafouknutá bublina, které se dostalo sluchu v médiích, ale nikdo nikdy nepředložil důkaz o tom, že by krevní skupiny mohly ovlivňovat zařazení potravin mezi vhodné a nevhodné, nebo dokonce zakázané. U některých krevních skupin pak hrozí riziko nedostatku některých důležitých živin.

5. DIETY ZAOSTŘENY NA KONKRÉTNÍ POTRAVINY
A že jich je - objevíte dietu s tukožroutskou polévkou, s kapustovou polévkou, pijákovou dietu, grapefruitovou, džusovou nebo dietu s arašídovým máslem (no vážně!) a mnoho dalších podobných včetně diet, ve kterých se objevují hubnoucí koktejly nebo čaje. Prvním varováním by pro vás měl být už název. Jakmile se dieta opírá jen o některé potraviny, pak od ní dejte ruce pryč. Taková strava totiž nikdy nemůže být pestrá a vyvážená. Každá taková dieta stojí na základě jedné potraviny, která buď urychluje spalování tuků, nebo zrychluje metabolismus, dostatečně zasytí, dodá tělu mnoho vytaminů aminerálů atd.
VERDIKT? -> Diety zaostřené na konkrétní potraviny je nesmysl sám pro sebe. A ten je v\dáván za účinnou dietu. Pokud má být dieta hodnocena jako úspěšná, tak by měla snížit podíl tuku v těle a přitom výrazněji nesnížit obsah svalové hmoty jedince, a tato dieta povede k přesnému zdraví ohrožujícímu opaku.

SPECIÁLNĚ PRO BLOGERKU LILLY
Milá Lilly, jsem ráda, že uvažuješ o té zdravější variantě hubnutí a cestě, po které by se bylo lepší vydat. Měla jsi dotaz, jestli bych ti nemohla sestavit ukázkový jídelníček na jeden den a kolik by jsi měla minimálně a kolik maximálně kalorií přijmout. Jelikož však neznám tvoje BMI, budu předpokládat, že klidový metabolismus (tak je to u většiny populace lidí) spálí nějakých 5000KJ/1190kcal. Většinou to bývá něco přes - dejme tomu 5400KJ. Prostě +/-. To je to minimální množství, které bys měla během hubnutí přijmout, aby tvé tělo dostalo vše potřebné a nestrádalo. Samozdřejmě při udržovacím režimu musíš sníst daleko více kalorií, jelikož jsi určitě stále v pohybu, cvičíš a i kdyby ne, hodnota 5000KJ zahrnuje pouze ten klidový režim. To znamená, že ti toto množství energie postačí pouze a jen, kdybys celý den ležela a spala. Takže můžeš být úplně v klidu, že budeš i nadále hubnout. No a co se pohybu týče? Je mi jasné, že s budeš bát, že čím víc toho sníš, típ pádem se musíš i víc hýbat. Tak to samozdřejmě také platí, ale ne při této nízké hodnotě. Tím ti neříkám, abys odteď necvičila, to rozhodně ne, cvič klidně dál. Hlavně se do ničeho nenuť a nestresuj se pokud možno. I psychika se hodně podílí na hubnutí. Při stresu tělo stagnuje a hubnout prostě nechce - obaluje si tzv. nervy:) Takže 4x týdně aerobní aktivita po dobu 60min. by byla docela ideální. Záleží to samozdřejmě ale na tobě, jak si to zařídíš. Počítání kalorií máš už zajisté zmáknuté, takže víš, že namísto 5000KJ můžeš celkově přimou jen 3000KJ - típ pádem máš hubnutí skutečně zaručené. Ale opět bych to nějak nepřeháněla, protože tělo by mohlo znovu začít strádat. Prostě si to množství taky určuj podle pohybu.
Tak a teď se zaměříme na jídelníček o minimální hodnotě, kterou bys měla přijmout. Jak si energeticky rozložit jídlo během dne? (Podívat se můžeš i do rubriky s názvem "Zdravý životní styl", jelikož tam to máš všechno dopodrobna vypsané.)

SN: 286kcal/1200KJ
SV: 131kcal/550KJ
OB: 357kcal/1500KJ
SV: 131kcal/550KJ
VE: 286kcal/1200KJ

Co se týká toho, co bys měla sníst, tak dejme tomu, že by to mohlo vypadat následovně:

SN: Ovesná kaše se skořicí a nastrouhaným jablkem
SV: 1pl. celozrnného toastového chleba, 2pl. výběrové šunky, kousek nějaké zeleniny
OB: dušené kuřecí maso (100g) s bramborem a zeleninou
SV: 125g bílého jogurtu, kiwi
VE: salát Caprese (125g mozzarelly light, jedno velké rajče + můžeš přidat pár kapek olivového oleje, nebo mě to chutná i s octem balsamico, je opravdu nízkokalorický!:), krajíček celozrnného chleba (20g)

Tak snad ti tento článek nějak pomohl a dodal trochu té inspirace. V jídelníčku si samozdřejmě můžeš někde přidat, pokud budeš chtít. Hlavně dbej na správné složení určitých jídel. Nejde pouze o kalorickou hodnotu, ale také o složení a skladbu jídelníčku. Hodně štěstí ve zdravém hubnutí, držím ti palečky!!:))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 xPorcelain_dollx xPorcelain_dollx | Web | 5. října 2012 v 20:31 | Reagovat

super blog:))

2 Lilly Lilly | E-mail | Web | 5. října 2012 v 20:38 | Reagovat

Zaujímavé, o týchto diétach som počula veľa. Nevedela som však, že sú zlé.

3 Ivy Ivy | Web | 5. října 2012 v 20:57 | Reagovat

Čtu úplné novinky, nikdy jsme se moc o diety nezajímala strašně mi vadí jak přikazují co přesně sníst, mám v tomhle ráda volnou ruku.

4 Kate Kate | Web | 6. října 2012 v 0:11 | Reagovat

Velmi pekný blog.
Kukni tiež na môj :D Teda ak máš záujem. Tiež je zameraný na chudnutie.

http://beperfect-mydream.blog.cz/

5 Mell Mell | Web | 6. října 2012 v 10:31 | Reagovat

podle mě jsou všechny diety zbytečné, nejlepší je zdravý životní styl :)

6 _Miss*Perfection_ _Miss*Perfection_ | Web | 6. října 2012 v 12:10 | Reagovat

Nejhorší možní diety...to sedí... :/

7 Lilly Lilly | Web | 6. října 2012 v 12:48 | Reagovat

hrozně moc si vážím toho, že jsi si s tím dala tu práci a napsala k tomu článku přímo pro mě, děkuju ti:) určitě si chci vybrat zdravé hubnutí...tak, jak jsi ten jídelníček napsala, tak v podstatě jsem včera i dnes jedla, tak snad už se ti moje jídelníčky budou líbit víc:D:) akorát teda nejím maso, pouze ryby a mořský plody mi nevadí, ale to se dá krásně nahradit:) ještě jednou mockrát děkuji, jsi hodná;) určitě se budu snažit postupovat, jak jsi jsi napsala... (ne, že bych to nevěděla i předtím, o hubnutí jsem si hledala už milion věcí, ale asi jsem napřed zvolila tu horší cestu, protože jsem prostě měla strach z jídla, že přiberu...) ...

8 Sunshine Sunshine | Web | 6. října 2012 v 21:46 | Reagovat

ten ideální jídelníček zní moc dobře :) podle mě jsou všechny diety zlo, ale když chce člověk zhubnout tak musí něco změnit. hladovka je myslím dobrá věc a měla by se držet jednou do měsíce pro takovou tu detoxikaci organismu ;) jinak s tebou ale souhlasím

9 Terez Terez | 2. listopadu 2012 v 13:30 | Reagovat

nechápu,proc chces hubnout,prsne tyhle ty blogy,rady a typy jen vic a vic proslapavaji cesticku k anorexii,sama vim o cem mluvim,mam ji a uz dost dlouho a kdyz vidim,jak mlady holky takhle uvazuji,chtej hubnout a vubec jejich celej svet se toci stale dokola jen a jen kolem pocitani kalorii,je mi z toho spatne a nejradsi bych vsechny tyhle blogy zakazala!Vemte si z toho prosim ponauceni a nezahravejte si se svym zdravim,vzdyt ste porat jeste ve vyvinu a na nejake diety bysre nemely vubec myslet!Ted nechci nikoho urazit,ale prece jen ridite se radamy,ktere vam poskytuje anorekticka(iniciatorka tohoto blogu),kdyz uz bych chtela resit nejake potize tikajici se vahy,jiste by bylo vhodnejsi poradit se s odbornikem a to jen v pripade,ze trpim opravdu obezitou,ne proto,protoze si ve 12 nebo 17 to je jedno,pripadam tlusta!Nashledanou

10 Blondýna. Blondýna. | Web | 2. listopadu 2012 v 13:42 | Reagovat

[9]: Milá Terez, já jsem zásadně proti anorexii a sama se z ní snažím vyhrabat! Tento článek je s názvem NEJHORŠÍ Diety, tím pádem jsem akorád pro "zasmatí" chtěla zdůraznit, co všechno jsou lidé schopni držet aby zhubli! ;) Příště je lepší si vše dobře přočíst!

11 Terez Terez | 3. listopadu 2012 v 19:41 | Reagovat

Ano,to mas jiste pravdu,ale ja reagovala na slecnin komentar,ktery se objevil v teto diskuzi,ne na tve popisovani diet,nekdy je opravdu lepsi pozorne cist!

12 Blondýna. Blondýna. | Web | 3. listopadu 2012 v 19:53 | Reagovat

To jsem ale nemohla vědět;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama